IHSA 2016 All-State 1A & 2A Girls Basketball Teams

Posted:

All-state teams for 1A and 2A girls basketball were released Thursday. There were a number of familiar names this year - 10 of the 20 first and second team selections were also on all-state teams in 2015.

That includes Central A&M Guard Ryan Dooley, who was named to the 1A second team for a third consecutive year.  Dooley's Raiders begin play in the IHSA state semifinals Friday, seeking their second straight 1A state title.

Cissna Park senior Addison Stoller also made her second straight appearance on the 1A second team.

Cissna Park's season came to an end in the sectional finals this season, thanks in part to a pair of underclassmen from Danville-Schlarman Academy. Sophomore Arieal Scott and freshman Anaya Peoples were named to the 1A first team, after leading the 2nd-ranked Hilltoppers to a super-sectional appearance.

In the 2A, Paxton-Buckley-Loda senior Kellyn Maynard made the 2nd team.

The full 1A and 2A lists are below, as well as honorable mention honors for many more stars from the 2015-2016 season.

1A FIRST TEAM

NAME

SCHOOL YR. HT. POS. PTS.
Grace Baalman Hardin-Calhoun Jr. 6-2 C 99
Morgan VanHyfte Annawan Sr. 6-0 G 96
Paulina Castro Elgin-Harvest Christian So. 5-8 G 86
Arieal Scott Danville-Schlarman So. 5-10 G/F 77
Anaya Peoples Danville-Schlarman Fr. 5-9 G 72

1A SECOND TEAM

NAME SCHOOL Yr. HT. POS. PTS.
Jayde VanHyfte Annawan So. 6-1 F 61
Ryan Dooley Central A&M Sr. 5-6 G 60
Emma Baalman Hardin-Calhoun Sr. 6-1 F 45
Annika Kaufmann Winchester-West Central Fr. 5-7 G 45
Addison Stoller Cissna Park Sr. 5-11 G 44

HONORABLE MENTION – Maddie Versluys (Elgin Westminster Christian, Sr. 5-10 G/F), Jill Niehaus (Mount Olive, Jr. 5-11 F), Katie Furlong (Galena, Jr. 6-0 F), Josie Diehl (Indian Creek, Sr. 6-2 F), Sierra Bell (Danville Schlarman, Sr. 5-7 G), Rachel Cobert (Erie, Sr. 5-10 F), Kennedy Dura (Brimfield, Sr. 5-6 G), Jaynee Prestegaard (Ashton-Franklin Center, Fr. 5-10 C), Sydney Rock (Winchester West Central, Jr. 5-7 G), Kassidy Klocke (Hardin Calhoun, Sr. 6-0 G), Madison Hackstadt (Okawville, So. 5-9 G).

2A FIRST TEAM

NAME SCHOOL YR. HT. POS. PTS.
Kendra Wilken Breese Central Sr. 6-2 C 115
Maddy Greeling Piasa Southwestern Sr. 5-6 G 103
Megan Axcell Knoxville Sr. 6-0 C 86
Jill Berg Midwest Central/Delavan Sr. 6-2 F 76
Kennedy Williams Marshall Jr. 5-6 G 74

2A SECOND TEAM

NAME SCHOOL YR. HT. POS. PTS.
Kolby McClelland Central-Southeastern Jr. 5-11 F 71
Lexi DeVries Byron Jr. 5-10 G 46
Kellyn Maynard PBL Sr. 5-10 G 45
Grace Schroeder Iroquois West Jr. 5-7 G 45
Sydney Shanks Bloomington-Central Catholic Sr. 5-9 G/F 40

HONORABLE MENTION – Avery English (Carterville, 5-8 Sr. G), Jordan Myroth (Peoria Christian, 5-11, Sr. G), Paige Rich (Johnston City, 6-0 Sr. C), Sydney McClintock (Illini Bluffs, 6-1 Sr. C), Lauren Hartman (Tremont, 6-3 Sr. C), Elly Bonnett (Havana, 5-10 Jr. G), Faith Anderson (Sherrard, 6-0 Jr. F), Blair Bullock (Kewanee, 5-8 Jr. G), Destiny Smith (Monmouth-Roseville, 5-8 Sr. G), Crimson Jones (Flora, 5-11 Sr. F), Sammi Matoush (Hillsboro, 5-10 Fr. G/F), Delaney Lantz (Central-Southeastern, 5-5 Fr. G), Carly Cameron (Hillsboro, 6-0 Sr. C).

Current Conditions
/